S Vodomilem Zubří zemí 2016

RAZÍTKOVACÍ MÍSTA                                              PROPOZICE                                                           CENY

V letošním roce od 1. května do 31. října proběhne už 10. ročník vědomostní a poznávací soutěže S Vodomilem Zubří zemí. Podmínky jsou zase v jádru stejné – účastník procestuje kus našeho regionu, nakoukne i do sousedních, a přitom mnoho hezkého uvidí. Cestou nasbírá razítka (letos může některá nahradit selfie fotografie), odpoví na otázky a po odevzdání vyplněné legitimace se bude těšit na výhru. Abychom ale bez ladu a skladu necestovali za atraktivitami, které už většinou v předešlých ročnících stejně figurovaly, pojali jsme letošní ročník tematicky. To téma je spisovatelé a jejich stopa v místní krajině.

Každé z míst je spjato s nějakým spisovatelem a současně také s jeho literárním dílem. Tím pádem nebudeme poznávat jen hezká místa na Vysočině, ale připomeneme si i 10 autorů a dokonce hned 11 jejich knížek. Třeba někdo z účastníků o knížky projeví zájem a začte se do nich. V Turistickém informačním centru v Bystřici uspořádáme výstavku těchto knih, v některých případech půjde o cenná 1. vydání.

A co nás tedy na putování Bystřickem a přilehlými oblastmi čeká? V okolí Borače a Podolí vyrazíme ve stopách Josefa Uhra, ve své době výjimečného literárního talentu. Údolí Svratky nás přivede do Koroužného, kam jezdil na ryby Jiří Jobánek. Jeho román Havárie se odehrává právě tady. A na sousedním Zubštejně vrcholí děj povídky Františka Bednáře, rodáka z Víru. Jen maličko odbočíme do Prosetína, kde žil a zemřel filozof Vítězslav Gardavský. Právě tomuto kraji věnoval sbírku veršů Vrchovatě. Budeme pokračovat severovýchodně až do Svojanova, kam umístil František Neužil část románu Ohnivá jeseň. Příběh o zradě a vášnivé lásce královny Kunhuty a Záviše z Falkenštejna.

Druhou část putování můžeme zahájit v Jimramově. Jan Karafiát se zde narodil a vyrostl, později zde dokončil svoji nejslavnější knihu a těmto Broučkům chodí v patách jejich čtenáři. Přes Sněžné můžeme dojet až na Tři Studně, kam umístil Jiří Mucha z valné části svůj román Podivné lásky. Na Studnicích najdeme statek, kde se odehrává Karníkův román Soumrak rodu Jamborova a na Maršovské rychtě vzpomeneme básníka Petra Křičku. Z jeho vzpomínek na dětství vznikly názvy dvou básnických sbírek, Šípkový keř a Bílý štít. Cestu zakončíme v Bystřici nad Pernštejnem, kde se odehrávají mnohé pasáže románu  Hynka Jurmana Daleko do sametu.

Krásné putování s Vodomilem!

   1. BORAČ                                                                                    2. KOROUŽNÉ

   3. PROSETÍN                                                                              4. VÍR a ZUBŠTEJN

   5. SVOJANOV                                                                              6. JIMRAMOV

   7. TŘI STUDNĚ                                                                           8. STUDNICE

   9. MARŠOVICE                                                                           10. BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM

Ke stažení:
Souřadnice GPX (.gpx, 2,28 KB)
Mapa míst 2016 (.pdf, 4,17 MB)