Naučné stezky Pernštejn

Naučná stezka Nedvědice - Pernštejn spojuje na 19 zastaveních to nejzajimavější z Nedvěcice a okolí hradu. Celá trasa se zkládá z velkého okruhu, malého okruhu a stezkami vedoucími skrz hradní lesopark.
Naučná stezka začíná na železničním nádraží v Nedvědici, kde je trať v provozu již od roku 1905. Dalším zastavením jsou mramové lomy, jejich nedvědický modrý mramor byl svého času světovou raritou. Nedvědický mramor přilákal mnoho kamenosochařů a jeho krásu můžete vidět na návsi u rybníka na památníku obětem války. Další kroky vás provedou vilovou zástavbou z 19. století, alejí stovky dubů,  kterou nechal vysadit Vladimír hrabě Mittrowský, ke kamennému mostu, který je v původní podobě jako součást kočárové cesty. Dalším zajímavým mostem je dřevěný krytý most přes Nedvědičku, který byl postaven v 60. letech 19. století. Budete-li chtít se osvěžit nevynechejte studánku Korejtko, kde v nově opravené studánce můžete ochutnat pitnou vodu dobré kvality. Budete-li mít dostatek času, bloumejte hradním parkem, který se nachází na strmých svazích pod hradem. 

1. Železniční nádraží Nedvědice
2. Významné lípy a mramorové lomy
3. Brněnská cesta
4. Mansberský potok
5. Panská louka
6. Památné duby
7. Kamenný most
8. Výhled na hrad
9. Dřevěný krytý most
10. Studánka Korejtko
11. Haslingerův kříž na Pernštejně
12. Pivovarská cesta
13. Výhled do parku
14. Hrad Pernštejn, 1. nádvoří
15. Kamenice
16. Výhled na vilu Mittrowských
17. Lesopark, cesta nad rybníky
18. Kovářova louka
19. Park pod Kaštany

Na tuto naučnou stezku navazuje další stezka, a to Pernštejn - Smrček - Nedvědice a třetí stezka Pernštejn - Sejřek - Doubravník - Černvír - Nedvědice

Ke stažení:
Mapa (.PNG, 1,29 MB)
Naučná stezka Pernštejn do navigace (.gpx, 9,27 KB)

Zobrazit kalendář akcí