Přes tři hrady

Tato trasa vás zavede ke třem tajuplným zříceninám na Bystřicku do turistického centra na řece Svratce - Víru, kde je nejen několik zajímavých skalních vyhlídek, ale hlavně Vírská přehrada. Celou prošlou trasu si pak můžete hezky prohlédnou z rozhledny Karasín.

Náročnost: 2/3-turista/sportovec
Časová náročnost: jednodenní
Délka: 25 km
TRASA
Bystřice | Aueršperk 
(5,5) | Pivonice (7,5) | Zubštejn (8,5) | Kobylnice | Pyšolec (11,5) | Vír (14) | Vírská přehrada (16) | Karasín (19) | Ždánice (21,5) | Bystřice (25)

HLAVNÍ CÍLE
zříceniny hradů Aueršperk, Zubštejn a Pyšolec, Vírská přehrada, Rozhledna Karasín

Krásná trasa začíná na Bystřickém náměstí. Po modré turistické značce kolem toku Bystřičky, přes pole a louky dojdete po 5,5 km k Aueršperku, pozůstatku hradu ze 13. století. Najdete tu už jen opravdu zbytky zdí a věže, zato hradní příkop ještě dnes vypadá nedobytně. Od torza tohoto hradu jděte stále po modré, po staré vozové cestě do údolí Bystřicky, kterému se také říka Svatojánské údolí. Přejděte lávku přes říčku a stoupejte k Pivonicím až na rozcestí Pod Bajerovým kopcem. Spojené turistické trasy modrá a žlutá vás provedou přes ves Pivonice až na majestátnou zříceninu hradu Zubštejn. Zubštejn je opravdu krásnou zříceninou, která navíc v roce 2009 prošla rekonstrukcí a je tak mnohem lépe přístupná návštěvníkům. V podhradí si prohlédněte repliky středověkých obléhacích strojů. Jako památku na návštěvu Zubštejna můžete použít vrcholové razítko, které najdete na konci lávky. 
Po prohlídce se vydejte po červené značce směrem ke Kobylnicím a na Pyšolec. Pyšolec je dalším strážním hradem, který tu dříve střežil stezky okolo řeky Svratky. Z lesní cesty k němu odbočuje malá nenápadná stezka, tak dejte pozor, ať ji nepřehlédnete. Od Pyšolce se vraťte zpátky na hlavní cestu a dojdete do Víru.
Projděte si celou obec Vír až k hrázi vodního díla Vírské přehrady. Červená turistická značka značí cestu do Karasína. Zde se po náročném výstupu občerstvíte u Rozhledny Karasín a vydáte se na cestu do Bystřice. Z Karasína jděte po hlavní asfaltové silnici do Ždánic. V zatáčce pod Ždánicemi se dejte rovně na polní cestu a kolem rybníků Mülleráku a Rácováku se vrátíte zpět do Bystřice. Krásný celodenní výlet.

RESTAURACE a UBYTOVÁNÍ
Vír                             
Hotel Vír
Turistická ubytovna Vír
Ubytování U Hamříků
Hospoda Na Pískovně
U FIalů
Autocamp Na Kopci

Bystřice nad Pernštejnem
Restaurace Club
Restaurace Harenda
Pizzerie Di Pietro
Sportovní hala
Ubytovna Sporthotel

Ke stažení:
Trasa GPX (.gpx, 59,21 KB)
MAPA (.jpg, 3,34 MB)