Současnost města

Dnes je Bystřice nad Pernštejnem moderním městem s rozsáhlou sítí prodejen, restaurací, služeb a také škol. Její sportovní vybavenost jí mohou závidět mnohem větší města. A protože zde nechybí stavební památky a hned za hranicemi města čeká návštěvníka nádherná příroda, stává se z Bystřice atraktivní cíl k dovolené, rekreaci, výletům.

Město je přirozeným střediskem kulturního a společenského života oblasti. Vzdělávání zde slouží 9 školských zařízení. V současné době dochází k útlumu těžby uranové rudy, a proto město podporuje vznik nových pracovních příležitostí, především v průmyslové zóně, kde již funguje několik nových podniků. Investorům jsou k dispozici i další pozemky s potřebnou infrastrukturou.

V uplynulé dekádě bylo ve městě zrealizováno několik velkých investic. Jedná se zejména o moderní kotelnu na biomasu, která zásobuje teplem většinu města, modernizovanou čistírnu odpadních vod, nový sportovní areál zahrnující mimo jiné víceúčelovou sportovní halu a venkovní vyhřívané koupaliště, zimní stadion a Centrum EDEN.

Bystřice nad Pernštejnem připravuje nejrůznější kulturní akce především v prostorách kulturního domu a městského muzea. Z neoblíbenějších akcí uveďme alespoň Let čarodějnic městem (30. dubna), přehlídku dětských pěveckých sborů Zpíváš, zpívám, zpíváme (květen), Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae (červen), tradiční Vavřineckou pouť v srpnu či bystřické hody s májí v říjnu. V Bystřice je k dispozici moderní knihovna a pracuje zde dům dětí a mládeže.

Město se pyšní dvěma fotbalovými hřišti a jedním víceúčelovým s umělým trávníkem, tenisovými a volejbalovými kurty, hřištěm na beach volejbal, lyžařským vlekem a především víceúčelovou sportovní halou, v níž lze využít bazén, horolezeckou stěnu, posilovnu, masáže, hřiště na basketbal, squash, bowling a kuželky a ještě se tu občerstvit. Venkovní koupaliště má tři bazény, z toho jeden se slanou vodou. Více na www.arealsportu.cz.

Doslova za humny našeho města leží celá řada atraktivních dominant, které lze navštívit během autoturistiky, ale i na kole a pěšky. Kouzlo dávného středověku se pojí s půvabem nádherné přírody při vycházce na nedaleké hrady Zubštejn, Pyšolec a Aueršperk. Kontrastem na vás zapůsobí návštěva moderního sportovně rehabilitačního areálu a rozhledny (z roku 2002) v Karasíně a k tomu prastarého kamenného kostelíku v sousedním Vítochově. Kostel je tradicí spojován s působením sv. Metoděje a nejcennějšími památkami jsou kamenná křtitelnice z pol. 13. st., bývalý kamenný oltář a fresky zřejmě z l. 1330 – 1340.

Cyklisté se mohou vydat k velkolepé zřícenině hradu v Dalečíně a odtud po Svratecké vodohospodářské naučné stezce do Víru, jenž se nesmazatelně zapsal do rozvoje turistiky v našem kraji už v 19. století. Výlet do Zvole a do nedalekého Westernového městečka Šiklův mlýn v sobě snoubí krásu Santiniho architektury a Divokého západu.

 

 

Zobrazit kalendář akcí