Památník posledního zastřeleného vlka

Památník posledního vlka zastřeleného na Českomoravské vrchovině.

V tomto místě zastřelil v roce 1830 místní lesník posledního vlka, který se objevil na Českomoravské vrchovině. Vycpanina vlka je nyní vystavena na hradě Pernštejn. Památník je v těsném sousedství přírodní památky Vlčí kámen.

Pověst:

V lese za Lískem u Bystřice nad Pernštejnem najdete Vlčí kámen. Byl zde zastřelen legendární poslední pernštejnský vlk. Deska z nedvědického mramoru (67 x 38,5 x 17 cm) na místě činu hlásá: „Zde byl 2. ledna 1830 zastřelen revírníkem V. Marzikem ze Stříteže vlk, který vážil 88 funtů a jest na hradě Pernštejně vycpán.“

Kronikář Prudký z Roženeckých Pasek ho v roce 1928 označil za „obrovského vlka“. Když uběhlo přesně století od události, byl v roce 1930 pamětní kámen pořízen. Co jsem se ho kdysi nahledal! Dnes k němu vede žlutá turistická značka, ale před léty jsem věděl jen to, že má být pod vysokými buky v tom rozlehlém lese mezi Koníkovem a Lískem. A protože jsme tudy pravidelně projížděli s mými dětmi, kámen jsme hledali. Nejdříve nazdařbůh naprosto jinde, dokonce vlevo od asfaltky kousek za Koníkovem. Až jsem se zeptal v Koníkově na hájence, byl jsem správně nasměrován a kámen jsme vzápětí našli. Děti se opatrně rozhlížely, ale vlk už tu nikde nebyl. Jen ten pomník se na nás smál…

Kámen dal název i blízkému chráněnému porostu kyselé bučiny Vlčí kámen. Když půjdete od pomníku vzhůru, narazíte na oplocenou lokalitu, což je zmiňovaná přírodní památka. Stará bučina s doupnými stromy je významným hnízdištěm ptactva. Stáří buků se tu pohybuje v rozmezí mezi 140 až 180 lety. Zde si tedy můžeme připomenout, v jakém prostředí asi vysočinští vlci kdysi žili.

Osud „našeho“ posledního vlka lze vystopovat velmi přesně. Jde jen o to, jaký poslední vlk to měl být. V knihách, časopisech, mapách i na internetu se neustále píše o posledním vysočinském vlkovi. Což je nesmysl, jak si ukážeme na konci kapitolky.

Vlk byl tehdy vycpán a vystaven na Pernštejně, kde ho lze dodnes spatřit. Po 180 letech je samozřejmě pořádně vypelichaný. Na hradě nechybí ilustrace jeho konce, veliký obraz o rozměrech cca 2 x 1,5 metru. Visí v regálové komoře hradu před vstupem do přírodopisné sbírky a knihovny. Obraz namaloval v roce 1830 Franz Richter. Na obraze je pod portrétem vlka i německý text popisující jeho smutný konec.

Zdroj: Smírční kameny na Vysočině, Hynek Jurman

 

Zobrazit kalendář akcí