Památník holokaustu v Hodoníně u Kuntátu si pro letošní sezonu připravil dvě tematicky propojené výstavy, věnované pozapomenutým hrdinům boje a odboje během II. světové války. Výstavy přináší většinovému publiku neznámý pohled na osudy Židů a Romů – poukazují totiž na příběhy odvahy a hrdinství, na členy a členky československé armády i příslušníky odboje. Výstavy jsou dvě samostatné části, které však kontextem utváří ucelený náhled na židovskou a romskou rezistenci.
Židé v boji a odboji
Utrpení Židů v letech 1938–1945, završené tragédiemi ve vyhlazovacích táborech, dodnes zastiňuje skutečnost, že se českoslovenští Židé nepoddali osudu pronásledované komunity a přes stupňovaný teror se zapojili do odboje v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Tisíce z nich – ženy i muži – se při první příležitosti staly příslušníky československé armády a se zbraní v ruce bojovaly proti nacismu a fašismu na všech frontách druhé světové války.
Autoři scénáře – PhDr. Jan Němeček, DrSc., PhDr. Zlatica Zudová–Lešková, CSc.
Výtvarná a technická realizace – Miroslav Veselý
Poprvé byla tato výstava představena v roce 2005 v prostorách Poslanecké sněmovny České republiky. Za zapůjčení výstavy děkujeme Haně Krchovové.
Romové v odboji
Výstava romské filmařky Very Lackové vychází nejen z životního příběhu jejího pradědečka, romského partyzána Jána Lacka, ale také z pracného historicko-etnologického výzkumu situace a postavení Romů za druhé světové války, jejich zapojení do SNP a jejich motivace, činnosti a aktivity v odboji. Prostřednictvím konkrétních příběhů přibližuje zapomenuté příběhy a osudy lidí, kteří s nasazením vlastního života přispěli k osvobození dnešního slovenského a českého národa.
Kurátoři – Daniel Grúň
Koncepce a realizace – Lucie Davidová Patáková a Jana Němcová
Vizuál – Beáta Madajová
Ve spolupráci s Media Voice a Film & Sociologie.
Výstavy je možné navštívit zdarma v běžné otevírací době památníku, od středy do neděle v čase 09 – 17 h.
www.rommuz.cz/cs/hodonin-u-kunstatu