současnost města

V 19. století město zaznamenalo hospodářský rozkvět, kdy zde došlo k velkému rozvoji řemesel. Největší stavební rozmach je spojen s těžbou uranové rudy v 60. letech 20. století. V průběhu několika desítek let město ztrojnásobilo počet obyvatel.

Dnes má Bystřice nad Pernštejnem necelých 9 tisíc obyvatel a je obcí s rozšířenou působností státní správy. Správní obvod zahrnuje takřka jednu třetinu okresu Žďár nad Sázavou.

Město je přirozeným střediskem kulturního a společenského života oblasti. Vzdělávání zde slouží 9 školských zařízení.

V současné době dochází k útlumu těžby uranové rudy a proto město podporuje vznik nových pracovních příležitostí, především v průmyslové zóně, kde již funguje několik nových podniků. Investorům jsou k dispozici i další pozemky s potřebnou infrastrukturou.

V uplynulé dekádě bylo ve městě zrealizováno několik velkých investic. Jedná se zejména o moderní kotelnu na biomasu, která zásobuje teplem většinu města, modernizovanou čistírnu odpadních vod a nový sportovní areál zahrnující mimo jiné víceúčelovou sportovní halu a venkovní vyhřívané koupaliště.

V současnosti se město zaměřuje také na zabezpečení údržby a obnovy stávajícího svého majetku, mezi jímž je na prvním místě třeba jmenovat obytné domy ( město vlastní asi 1.800 nájemních bytů ) a budovy škol, ale také např. rybníky či veřejná prostranství. Přitom nepomíjí ani neopakovatelné příležitosti, které před ním otevírají právě probíhající dotační tituly operačních programů Evropské unie. Pro ně je postupně připravována široká škála záměrů od projektů zaměřených na podporu turistiky přes rekonstrukci náměstí až po aktivity v oblasti odpadového hospodářství.

Příroda mezi hlubokým údolím Svratky a úpatím Žďárských vrchů láká k výletům, výjezdům i vycházkám bez ohledu na roční období. Krása okolí Bystřice slibuje do budoucna prudký rozvoj turistického ruchu.

 

Zobrazit kalendář akcí