Templ a Jivina

K místnímu Zámečku v Dolní Rožínce patří i krásný park. Asi šestikilometrový okruh zámeckým parkem Templ a Jivinou je tipem na skvělou vycházku.

1. TIC Dolní Rožínka | 2. Templ (500m) | 3. Strašidelný zámek Draxmoor (1,2 km) | 4. rocestí k Jivině (1,7 km) | 5. Jivina (3 km) | 6. zpět k TIC (5 km)

Koncem 18. století založil majitel panství hrabě Jan Nepomuk Mitrovský vedle zámku v Dolní Rožínce klasicistní anglický park. Dále nechal vybudovat několik staveb v nedalekém lese, ke kterým se od parku hvězdicovitě rozbíhaly cesty se stromořadím. Jednalo se o kapli Templ s hrobkou, o anglickou lázeň, egyptský obelisk a umělé kaskády. Na stavbu Templu bylo použito osm sloupů s egyptskými hlavicemi. V lese Jivině, který se nachází na opačné straně od obce, vznikla umělá zřícenina kaple. Některé památky byly v poslední době restaurovány a jsou zpřístupněny veřejnosti.

Trasu začněte od zámečku a k Templu dojete po žluté turistické značce. Jako první uvidíte unikátní obelisk a za ním kapli. Pro prohlídce parku se vraťte zpět k zámečku. Za zámkem se nachází zrekonstruovaná bývalá sýpka, kde se v současné době nachází strašitelný  zámek Draxmoor. Pokračujte na hlavní silnici kolem rybníku. Asi 20 metrů za rybníkem odbočuje z hlavní silnice nenápadná cesta doprava a na rozcestí si všimnete směrovky "Jivina". Vydejte se touto cestou, která vede krásnou alejí až k lesu. Pokračujte po cestě v lese a asi po necelých 100 m odbočte na rozcestí doprava. Po 300 metrech dojdete k torzu zříceniny "Jivina".

Ke stažení:
templ (.gpx, 6,46 KB)
mapka_templ (.jpg, 593,88 KB)

Zobrazit kalendář akcí