Via Ferraty ve Víře

Via Ferraty ve Víru vznikly v roce 2015 díky podpoře města Bystřice nad Pernštejnem a obce Vír. Zhotovitelem a správcem zajištěných cest je Ledová stěna Vír, z.s.

Při přípravě a následné realizaci byl kladen důraz na zpřístupnění skalních terénů, jinak dostupných pouze za využití horolezecké techniky, široké veřejnosti a zejména dětem a mládeži. Vznikly tak dvě zajištěné cesty obtížnosti B - C nabízející překrásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Ve Víru si tak můžete vyzkoušet další formu horolezectví přinášející spíše než lezecký zážitek "zážitkové lezení" pro celou rodinu.

V současné době jsou obě Vírské ferraty kompletní a funkční, nejsou však dokončeny a vyznačeny sestupové a turistické stezky. Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou - minimálně ferratový set a přilba. K parkování využívejte prosím výhradněprostor podél silnice naproti Ledové stěně.

Ferrata na Velké věži
K nástupu do první ferraty ve Víru Vás zavedou kamenné schody vinoucí se svahem od chaty Krabička k východní stěně Velké věže. Jistící lano vede po celou dobu po levé ruce a stoupá nejdříve východní, a dále severní stěnou k vrcholu Velké věže, který obchází, a přivádí návštěvníky na pět metrů dlouhý lanový most. Dalším strmým výšvihem pokračujeme na vyhlídku, kde je jistící lano přerušeno. Dále pokračuje po asi pěti metrech na hřeben Blueberry, kde v místě přechodu skalnatého hřebene ve svah ferrata končí.

V budoucnu na ferratu naváže turistická stezka vedoucí na hráz VD Vír I a dále k nástupu do ferraty na Jezerní stěně. Prozatimní sestupová cesta vede svahem od jižní strany hřebene Blueberry k východní stěně Velké věže a zpět ke Krabičce, přičemž horní část sestupové cesty není dokončena, a je tedy třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Via Ferrata na Jezerní stěně
Druhá Vírská ferrata začíná v zatáčce pod hrází VD Vír I. Nástupový žebřík v severozápadní stěně nelze přehlédnout a jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Cestou vzhůru se za zády odkrývají krásné výhledy na hráz VD Vír I, které přímo vybízejí k zastavení. Asi v polovině se ferrata láme do jihozápadní stěny a pokračuje k vrcholu, odkud je výhled na hráz opravdu exkluzivní. Od zakončení jistícího lana cesta dále pokračuje svahem na hranici lesa. Odtud lze po pěšině sestoupit zpět na silnici mezi parkoviště a nástup do ferraty, nebo pokračovat do kopce na vyhlídku na Klubačici a dále do Víru.

Zobrazit kalendář akcí