Blažkov

Obec Blažkov se nachází ve výšce 515 m.n.m. jihozápadně 14km od Bystřice nad Pernštejnem.

První zmínka o obci Blažkov pochází z roku 1348, kdy Jimram z Kamene /Zubštejna/ prodal bratrům Ješkovi a Benešovi z Boskovic. Později Blažkov patřil pánům z Pernštejna do roku 1589, kdy byl zároveň s Mitrovským panstvím zastaven Matyášovi Žalkovskému ze Žalkovic a konečně roku 1596 prodán Pavlu Katharinovi z Katharu. Jeho synové jej opět roku 1610 prodali s Rožínkou a Dolními Rozsíčkami.
V obci bývaly dva svobodné dvory na č. 14,  27 a pivovar. Po vydání tolerančního patentu se mnozí obyvatelé přihlásili za evangelíky, kteří mají od roku 1859 v obci hřbitov a v roce 1866 soukromou jednotřídní školu.

Památky a zajímavosti obce

Kostel Českobratrské církve evangelické byl v Blažkově slavnostně otevřen 28.10.1926. Kromě něj stojí v obci katolická kaplička se zvonem, Madonou na oltáři a dřevěným křížem před budovou. Bývalá obecní zvonička přišla o zvon v r. 1942 a zbylá věžička je dnes stavebně spojena s č.p.45.
Na místě starého pohřebiště stojí Boží muka, která je jako chráněná památka. Železný kříž u rozcestí na Dolní Rožínku je z r. 1893. V obci je vybudován obětem první světové války pomník padlých, který je umístěn na návsi. U obce roste chráněná lípa.
Na stráni nad řekou Bobrůvkou na Babinci býval hrad. V lese Na stráni bylo nalezeno v roce 1830 více biblí. Pod obcí je samota Nový mlýn a zbytky stavení Řecky.
V obci je aktivní Sbor dobrovolných hasičů, založen v roce 1884. K obci náleží místní část Dolní Rozsíčky, kde roste chráněný tis.
Obec je napojena na cyklostezku. Blažkov je ideálním východiskem pro cestu do westernového městečka Šiklův mlýn na říčce Bobrůvce.
V obci se od roku 1947 pořádají závody po lávce na kolech přes rybník.

Zobrazit kalendář akcí