Unčín

Vesnice Unčín se nachází na území okresu Žďár nad Sázavou a náleží pod Kraj Vysočina. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Bystřice nad Pernštejnem. Obec Unčín se rozkládá asi jedenáct kilometrů severně od města Bystřice nad Pernštejnem.
Unčín se rozkládá se v rekreační oblasti po obou březích horního toku řeky Svratky, takže jsou zde postavena rekreační střediska a turistické chaty. Obcí prochází turistická stezka k blízké Vírské přehradě a zrovna tak cyklotrasa, která kopíruje břehy řeky Svratky. Jsou zde i výborné podmínky pro zimní turistiku a sporty, okolní terén je vhodný především pro běžkaře a rekreanti mohou využívat i nedalekých lyžařských vleků v Dalečíně a Novém Jimramově. Přímo v Unčíně lze využívat fotbalové hřiště a kurty.
Název obce snad pochází od osoního jména Unka, Unča. Unčín náležel v roce 1379 Arklebovi z Kunštátu a ze Skal a jeho synu Heraltovi. V letech 1459 – 1588 patřil Unčín Pernštejnům, po Bílé hoře se dostal se zbožím dalečínským ke kunštátskému panství. 

Památky a zajímavosti obce

Poddaní platili v roce 1750 vrchnosti o sv. Jiří 3 zl. 58 a ¼ kr. a o sv. Václavě totéž, jiné činže pak 3 zl. 55 kr. Předli 45 liber lnu, dávali ovsa 20 měr, kuřat 40, vajec 145. Osm sedláků robotovalo týdně 3 dny se dvěma koňmi a čtvrt roku týdně ještě tři dny pěšky jednou osobou. Jeden podsedník pak týdně tři dny pěšky a čtvrt roku dvojnásob, jeden chalupník týdně 2 dny pěšky a čtvrt roku dvojnásob.
Obec dříve používala pečeť dalečínskou. Vyobrazení novější pečetě přinášíme.
Řeka Svratka poskytovala obyvatelům od nepanšti obživu. Stával zde mlýn s pilou a obchod s dřívím. Podniky byly už počátkem 20. století elektricky osvětlovány. Proslulý dřevěný krytý most byl po 2. světové válce zbourán, takže jedinou zajímavou stavbou v obci zůstal mlýn z roku 1920. 
Při jarním tání bývá Unčín téměř každoročně ohrožován bariérou ledových ker a následnou záplavou.
Při silnici k Ubušínku připomíná památník smrt Jana Dobiáše a Františka Kováře dne 6. května 1945. V obci pracuje pila a vyhlášená pekárna, v níž lze zakoupit výtečné pečivo. Hotel Horácko nabízí kromě stravování i 30 lůžek k ubytování. 
Z Unčína se dají podnikat pěkné výlety třeba do Jimramova, na skálu Prosička, do Dalečína, Vítochova, na cyklostezku k Vírské přehradě nebo na rozhlednu v Karasíně.

Zobrazit kalendář akcí