Vír

Obec Vír je rozložena v údolí podél toku řeky Svratky, které je ze dvou stran obklopeno strmými svahy, ze severní strany přehradní nádrží a pouze jižní strana údolí je otevřená a klesá níže k Brnu. Vír leží asi 9 km od Bystřice nad Pernštejnem.
Vír se stal centrem turistiky už v 80. letech 19. století díky činnosti hostinského Františka Šťastného (1836-1909), který své hosty ctil bylinným likérem Vírský vánek a dalšími specialitami. Jeho syn František byl mistrem reklamy a ve svém podniku přivítal i Petra Bezruče, Karla Čapka, Aloise Mrštíka, Eduarda Basse, Arne Nováka, Jana Masaryka, Emu Destinnovou a další známé osobnosti. Připravil tu pro ně loďky, houpačky, kuželnu, makety hradů, turistickou ubytovnu, zdravou stravu a nápoje originálních názvů. Turistická tradice zůstala v rodině zachována a manžel pravnučky Františka Šťastného pořádá ve Víru od roku 2000 turistické pochody „Vírské výlety“.
Každoročně od roku 1954 absolvují běžci na trati z Víru do Nedvědice vytrvalecký závod Malý svratecký maratón (32 km). Vymyslel jej RNDr. František Vojta (1902-1973), zakladatel vysokoškolského sportu v Brně. Vírští ale pořádají i celou řadu dalších sportovních podniků pro atlety, cyklisty i turisty.
Poprvé je Vír jmenován v r. 1364, kdy patřil Vojtěchu z Pernštejna. Obec získala název podle místní skály Vířiny, typického místa na řece Svratce. Ve své historii patřil Vír střídavě ke kunštátskému a k pernštejnskému panství. V okolí se zpracovávala železná ruda, v obci pracoval „Horní“ a „Dolní“ hamr a již v 15. stol. dva mlýny.
Na staré obecní pečeti míval Vír radlici, na pozdějším razítku kapra. V nově uděleném znaku je v horním poli stříbrný kapr v modrém poli a pod ním stříbrná radlice v červeném poli. Prapor tvoří tři vodorovné pruhy - červený, bílý a modrý.
V šestnáctém století byla poblíž Víru ve směru k Bystřici nad Pernštejnem založena Hrdá Ves, dnes část Víru.
V roce 1998 byla v obci postavena kaplička zasvěcená Sedmipočetníkům. Z Víru pochází legendární Navrátilův mlýnek, soubor dřevěných figurek, které poháněl potok, tekoucí od Rovečného. Celý mlýnek byl renovován a dnes je atrakcí na nádvoří Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě, repliku však najdete od r. 2007 na Hrdé Vsi. V nedalekém Svatojánském údolí byla v květnu 2008 vysvěcena nová socha Jana Nepomuckého.
Rázovitou postavou byl v Dolním hamru Eduard Hamerský (1834-1906), jenž dovedně využíval vodní sílu, jíž poháněl stroj na výrobu šindele, zájemce přepravoval po laně na židli přes řeku a dokonce tam v kolébce kolíbal své děti. Posledních 15 let svého života marně vyráběl perpetuum mobile.
Až do smrti žil ve Víru  první zdejší kronikář a snad i první lyžař na Vysočině František Houdek (1863-1925). V roce 1909 přišel z Křižánek a stal se správcem vírské školy. Jeho 295 cm dlouhé lyže z jasanového dřeva jsou vystaveny v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.
Do vily JUDr. Jaroslava Stránského ve Víru dojížděla celá slavná sestava redaktorů Lidových novin (Karel Čapek, Eduard Bass, Ferdinand Peroutka, Jaromír John, Ivo Ducháček, Zd. Bořek Dohalský…).
Zdejší cyklistka Milada Chalupníková (1946-1995) získávala medaile na mistrovství republiky. Z Víru pochází i ThDr. František Bednář (1884-1963), autor sbírky povídek Jiskry v temnu, malířka Anna Poustová (1940-2015) a výtvarník Milan Cvach (1945). Zemřel zde herec a gladiátor Franta Kocourek (7. 7. 1991).
Ve Víru se zachovalo několik pěkných staveb lidové architektury. Krásný železný kříž z roku 1933 stojí na zahradě domku č. 228 v Hrdé Vsi. 
Oblast patří do vyhlášeného přírodního parku Svratecká hornatina. Přírodní rezervací je Vírská skalka s přirozenými lesními porosty a významnými druhy rostlin. Atraktivními turistickými cíli jsou vyhlídkové skály Hraběcí stolek, Horymírka, Klubačice. Zimní atrakcí je 35 m vysoká ledová stěna. Ndaleko vznikly pro veřejnost dvě ferraty. Nad obcí na řece Svratce byla vybudována Vírská přehrada, která je zásobárnou pitné vody pro město Brno a okolí. Kolem ní vede zajímavá „Svratecká vodohospodářská naučná stezka“.
Ve Víru navštivte i Galerii Na Bahnech… Obec nabízí pěknou turistickou ubytovnu i bowlingovou dráhu.

Zobrazit kalendář akcí