ZA VÝHLEDY 45 km

Výjezd pro zdatnější příznivce putování na kole vede malebným kopcovitým terénem, přes čtyři rozhledny a vyhlídky, ze kterých se pokocháte pohledem na labyrint lesů, luk, vesniček a cest okolní krajiny. Pokud se odhodláte vystoupat na rozhledny Horní les, Karasín nebo na Zubštejn, které se vám po této trase postaví do cesty, bude pro vás tento výlet jistě nezapomenutelným zážitkem, při kterém spatříte krajinu od Jeseníků až po Brno.
VIDEO trasa

1. Bystřice nad Pernštejnem | 2. Ždánice | 3. Karasín (6 km) | 4. Hrdá Ves (11,5 km) | 5. Vír (13,5 km) | Vírská přehrada | 6. Chlum-Korouhvice (18,5 km) | Rozhledna Horní les | 7. Rovečné (22 km) | Bolešín (26 km) |8. Koroužné (31 km) | 9. Zřícenina hradu Zubštejn (36 km) | 10. Pivonice (37 km) | 11. Lesoňovice | 12. Dvořiště (42 km) | 13. Bystřice nad Pernštejnem (45 km) |

Z bystřického náměstí vyjedeme po náměstí vzhůru k Penny marketu, kde překročíme silnici č. 19 a jedeme po silnici č. 357. Na první odbočce zabočíme vpravo do obce Ždánice, kterou projedeme. Na rozcestí pak zabočíme vpravo a pokračujeme po silnici k rozhledně Karasín. Pak se vrátíme pod ves a hned zabočíme doleva. Zpevněná cesta z velké části kopíruje zelenou značku na Hrdou Ves, ke konci se však dáme lepší cestou doprava a vyjedeme na silnici Bystřice – Vír. Pokračujeme vlevo do Víru a na křižovatce u soutoku Svratky a Bystřice odbočíme doleva. Vyjedeme na hráz a dáme se po silnici kolem Vírské přehrady, kde odbočíme doprava do Chlumu. Po modré značce stoupáme až k rozhledně Horní les. Odtud se vracíme přes Dudkovice po červené turistické značce do Rovečného. Zde u obchodu překřížíme hlavní silnici a kolem školy jedeme silničkou vzhůru do kopce, sjedeme do Věstínka, tam odbočujeme doleva a šlapeme silničkou s rázovitými výhledy do údolí Svratky až do Bolešína. Zabočíme vlevo ke hřbitovu a jedeme silnicí směr Lhota k mostku, kde zabočíme doprava kolem Tresného potoka na cestu a po 150 m odbočujeme znovu doleva na lesní cestu. Ta nás přivede až na rozcestí ke Koroužnému.
Pustíme se vlevo po silnici č. 387, po 200 m zabočíme doprava na most, hned za ním doleva a u domu Na Kovárně odbočíme doprava kolem potoka. Stoupáme po široké lesní cestě a po cca 1,5 km se na rozcestí dáme doprava k chatám. Vjedeme na silnici před Kobylnicemi, dáme se vlevo a brzy doprava na lesní cestu pod Zubštejn. Zabočíme na ni a cesta nás po vrstevnici přivede až na červenou značku pod hrad a následně vlevo vzhůru až na Zubštejn. Po prohlídce zříceniny se můžeme vrátit stejnou cestou až na silnici od Kobylnic, pokračovat po ní vpravo až na rozcestí nad Pivonicemi, nebo se na kraji lesa pustit z červené značky doleva a sjet do Pivonic. Silnice nás pak přivede k bývalému kravínu nad Lesoňovicemi. Zde se dáme doprava a po úzké silničce sjedeme do údolí Bystřičky a zase vystoupáme do Dvořišť. Nad dědinou se napojíme vlevo na silnici č. 388, po chvíli přejedeme silnici č. 19 a ulicí Na Příkopech můžeme dojet po modré značce až na náměstí v Bystřici n. P.

Kratší varianta
Vír (12) – Koroužné (18) – Zubštejn (22,5) – Pivonice Dvořiště (28,5) – Bystřice (31)
Z Víru jedeme po silnici č. 387 do Koroužného, kde se napojíme na základní trasu.

Delší varianta
Rovečné (22) – Velké Tresné (24) – vyhlídka Kopaniny (26,5) – Křtěnov – Prosetín (33) – Brťoví (36) – Švařec – Koroužné (40) – Zubštejn (44,5) – Pivonice Dvořiště (51) – Bystřice (54)

Z Rovečného jedeme do Velkého Tresného, sjedeme úplně dolů pod ves k zelené značce, dáme se po ní doleva až na konec lesa, kde odbočíme po polní cestě doprava směr vysílač mobilního operátora. Odtud už vede asfaltka k rozhledně Kopaniny a poté sjedeme do Křtěnova a pokračujeme doprava směrem na Hodonín. Po 3 km odbočíme doprava do Prosetína. Projedeme Prosetínem a hned za obcí se vydáme vpravo do Brťoví. Cestou vás potěší nádherné výhledy na Horní les a Zubštejn. Z Brťoví sjíždíme do Švařce a odtud pokračujeme do Koroužného, kde se napojíme na základní trasu.

OBČERSTVENÍ A UBYTOVÁNÍ
Karasín

Rozhledna Karasín
Ubytování Na Hájence Karasín
Apartmány Karasín
Chalupa U sjezdovky

Vír
Hotel Vír
Turistická ubytovna Vír
Autocamp Na Kopci

Rovečné
Penzion U Lípy
Hostinec Na Růžku

Bolešín
Penzion U Šikulů

Koroužné
Hostinec U Štarhů

Bystřice nad Pernštejnem
Restaurace Club
Restaurace Harenda
Pizzerie Di Pietro
Sportovní hala
Ubytovna Sporthotel

PRODEJ A SERVIS KOL
AB Cykosport, Nádražní 85, Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 737 461 602, www.abcyklosport.cz
Cyklo Kalina, Pod Kaštany 39, Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 603 830 197
Karel Krondráf, Stříbrná 778, Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 566 553 088

 

 

Ke stažení:
Letáček (.pdf, 3,6 MB)
Mapa (.pdf, 2,8 MB)
Souřadnice do GPS (.gpx, 278,39 KB)

Zobrazit kalendář akcí